NAISTEN EDUSTUSJOUKKUE NOUSEE KAKKOSEEN - ETSII VALMENTAJAA
20.10.2017 13:14 Uutiset / Jaoston pääsivusto

Damerna stiger till Tvåan!

ÅIFK:n Naiset nousevat Kakkoseen

Åbo IFK:n naisten jalkapallojoukkuelle on avautunut sarjapaikka Naisten Kakkosessa. Nice Futiksen 1. joukkue putosi naisten Kakkoseen ja kun heillä on ennestään sarjapaikka tässä sarjassa, niin kilpailumääräysten mukaisesti he joutuivat luopumaan toisesta sarjapaikastaan ja koska ÅIFK oli sarjakakkonen Ilveksen jälkeen niin paikka tarjottiin ÅIFK:lle.

ÅIFK-joukkuetta kuluneella kaudella luotsannut Matthias Ahonen on erittäin iloinen joukkueen puolesta.

– Olemme pelanneet hyvän kauden ja monessa tiukassa paikassa pystyimme kääntämään tilanteen meidän eduksemme. Tavoite oli nousta Kakkoseen ja tämän myötä tavoite on saavutettu, Matthias Ahonen toteaa.

Seuran puheenjohtaja Peter Ahlskog kiittää Matthias Ahosta hyvästä työstä.

- Olisimme mielellään jatkaneet yhteistyötä Matthiaksen kanssa. Hän on tehnyt erittäin määrätietoisesti työtä joukkueen kanssa, mutta valitettavasti hän ei omien työkiireittensä takia pysty valmentamaan ÅIFK:n naisia ensi kaudella, joten nyt etsimmekin pikaisella aikataululla uutta koutsia naisten joukkueeseen. Kaikki kiinnostuneet voivat olla yhteydessä seuran valmennuspäällikköön Petteri Joensuuhun, Ahlskog kiteyttää.


   
Lisää uutisia
Jalkapallo
«  Lokakuu   »
Kategoriat