Positiivinen koronatestitulos HF ÅIFK:n edustusjoukkueessa
13.11.2020 12:56 Uutiset / Pääsivusto

Positiinvinen koronatestitulos edustusjoukkueessa 12.11.2020.

Lehdistötiedote, julkaistu 13.11.2020, julkaisuvapaa

Positiivinen koronatestitulos HF ÅIFK:n edustusjoukkueessa

HF ÅIFK:n miesten edustusjoukkueen pelaaja on saanut positiivisen koronatestituloksen torstaina 12.11. Tilanteeseen on reagoitu nopeasti seuran ja viranomaisten toimesta.

Kaikki positiivisen tuloksen antaneelle altistuneet tavoitettiin seuran toimesta parin tunnin kuluessa tuloksen saamisesta ja he siirtyivät välittömästi omaehtoisen karanteenin kautta viranomaisten asettamaan karanteeniin.

Kaikki harjoitustoiminnassa altistuneet henkilöt ovat viranomaisten tiedossa. Näiden joukossa on edustusjoukkueen lisäksi mm. Turun Seudun Urheiluakatemian (TSUA) käsipalloryhmän jäseniä. Altistumisten takia sekä ÅIFK:n edustusjoukkueen että TSUA:n käsipalloryhmän toiminta on keskeytetty määräajaksi.

Käsipalloliittoa on tiedotettu asiasta ja karanteenin johdosta SM-liigan ottelu 18.11. Cocks – ÅIFK tullaan siirtämään uuteen ajankohtaan. Joukkueen ja TSUA:n käsipalloryhmän toiminta jatkuu näillä näkymin karanteenin jälkeen normaalisti 21.11. alkaen.

Lisätietoja asiassa antavat

  • Ville Perho, puh. 0400 400 437, ville@hfaifk.fi, HF ÅIFK
  • Matias Laine, puh. 040 5786 686, masa@hfaifk.fi, HF ÅIFK
  • Mika Korpela, puh. 050 4323 592, mika.korpela@turku.fi, TSUA

   
Lisää uutisia
Åbo IFK
«  Marraskuu   »
Kategoriat