Fotbollens sparåtgärder - Jalkapallon sopeuttamistoimenpiteet
9.4.2020 16:48 Uutiset / Jaoston pääsivusto

Fotbollens sparåtgärder - Jalkapallon sopeuttamistoimenpiteet

Finlands regering beslöt 30.3.2020 att förlänga de begränsningsåtgärder som tidigare införts för att bromsa spridningen av coronaviruset fram till 13.5.2020. På grund av begränsningarna har alla träningsturer annullerats t.o.m. 13.5.2020 och alla Åbos stads idrottsanläggningar har stängts. ÅIFK följer myndighetsanvisningarna och Finlands Bollförbunds anvisningar och all lagträning är förbjuden fram till 13.5. Tränarna har gett samtliga idrottare individuellt träningsprogram.

Corona-epidemin förorsakar även att en stor del av de inkomstkällor som föreningens budget grundar sig på annulleras till följd av begränsningsåtgärderna, exv. School Tour-evenemanget, Spring Cup-turneringen, idrottslägret i juni, Familjefotisen och många talkotillfällen som våra representationslag skulle ha deltagit i. Det betyder i klartext bortfall av inkomster och för att kunna trygga en hållbar ekonomisk grund att stå på då verksamheten kör i gång permitteras personalen på deltid i max. 90 dagar med start 8.4.2020. Om verksamheten kör i gång tidigare så förkortas permitteringstiden.

I det här skedet kan ingen säga om det blir möjligt att flytta några av evenemangen till hösten och på så sätt åtminstone få en del av de intäkter som nu hotar att utebli. Bollförbundet stöder föreningar som har fast anställda med en engångssumma om 1500 per fast anställd. Undervisnings- och kulturministeriet förbereder ett stödpaket för föreningarna men vad det innebär är ännu oklart.

Förenings- och facilitetsavgifterna kommer att faktureras i normal ordning. Om familjen hamnat i ekonomiskt trångmål till följd av de begränsningsåtgärder som gjorts pga. Corona-epidemin, så ber vi er ta direkt kontakt med verksamhetsledaren per e-post: lena.hindstrom-pesu@ffaifk.fi.

Då det blir klart hur och när serierna kör i gång så vet vi också om det eventuellt blir aktuellt med rabatter gällande serie- och/eller domaravgifterna. Dessa rabatter kommer i så fall att direkt ges vidare till lagen, vilka i sin tur då förminskar de avgifter som laget debiterar av familjerna.

Som tidigare konstaterats så vet vi inte ännu vad framtiden för med sig, men vi hoppas att de åtgärder som nu vidtagits kommer att räcka. I det här skedet ber vi om solidaritet och tålamod av alla våra medlemmar. Ni kan lita på att vi gör allt vi kan i det här svåra läget.

ÅIFK kommer att överleva!

------

Suomen hallitus on 30.3.2020 ilmoittanut jatkavansa aiemmin ilmoitettuja koronaviruksen leviämiseen liittyviä rajoitustoimia 13.5.2020 saakka. Turun kaupungin kaikki liikuntatilojen vuorot ovat tämän vuoksi peruttu 13.5. asti ja kaikki sisä- ja ulkoliikuntapaikat ovat suljettu. ÅIFK seuraa viranomaisten sekä Suomen Palloliiton ohjeita. Joukkuetreenit on kokonaan kielletty 13.5. asti. Kaikille pelaajille on annettu ohjeet omatoimiseen harjoitteluun.

Korona-tilanne aiheuttaa myös sopeuttamistoimia seuratasolla. Seuran vuosibudjetti on laadittu koko kaudelle 1.11.2019-31.10.2020 ja olemme riippuvaisia monesta eri tulolähteestä, ei pelkästään jäsenmaksuista. Nyt rajoitustoimien takia seura menettää useita kevään tuloeristään (mm. School Tour-toiminta, urheiluleiri, Spring Cup turnaus, Perhefudis, edustusjoukkueiden talkootöitä). Seuran suurimmat menoerät ovat palkat ja vuokrat. Varmistaaksemme seuran taloudellisen pohjan seuran päätoimiset lomautetaan osa-aikaisesti korkeintaan 90 päivää alk. 8.4.2020. Lomautukset lyhenevät, mikäli toiminta alkaa aikaisemmin.

Tällä hetkellä kukaan ei pysty sanomaan mitkä tapahtumat mahdollisesti pystytään siirtämään syksylle; onko mahdollista paikata osa tulomenetyksistä esim. korvaavilla toiminnoilla syys-lokakuussa. Ainut varma tuki on Suomen Palloliiton antama tuki seuroille, joilla on päätoimisia, eli 1500 € per päätoiminen kertakorvauksena. Opetus- ja kulttuuriministeriö valmistelee tällä hetkellä erityisavustuspakettia, mutta mitä se pitää sisällään ja koskeeko se kaikkia yhdistyksiä ei vielä ole selvä.

Seura- ja olosuhdemaksuja tullaan veloittamaan normaalisti. Mikäli perheellä on Korona-rajoitustoimien syystä taloudellisia ongelmia, pyydämme olemaan suoraan yhteydessä seuran toiminnanjohtajaan: lena.hindstrom-pesu@ffaifk.fi.

Kun selviää koska sarjat alkavat ja toteutuvatko ne täysimääräisinä vai mahdollisesti lyhennettynä tiedämme tarkemmin mikä koko kulurakenne tulee olemaan. Mikäli seura saa alennuksia (esim. alennetut sarjamaksut ja erotuomarimaksut) niin nämä säästöt tuloutetaan suoraan joukkuemaksuihin, joka tarkoittaa, että joukkueitten veloittamat maksut pienenevät. Mutta kuten sanottua me emme tiedä vielä mitä tulevaisuus tuo tulleessaan. Toivomme että nyt tehdyt toimenpiteet tulevat riittämään. Tässä kohtaa toivomme siis kaikilta seuran jäseniltä solidaarisuutta ja kärsivällisyyttä. Voitte luottaa siihen, että teemme kaikkemme tässä hankalassa tilanteessa.

ÅIFK tulee selviämään tästä!


   
Lisää uutisia
Åbo IFK
«  Kesäkuu   »
Kategoriat