Lyckat ÅIFK-idrottsläger / Onnistunut urheiluleiri
20.6.2018 11:20 Uutiset / Jaoston pääsivusto

Korgboll

ÅIFK:n kesäleiri keräsi lähes 60 lasta viikoksi Turun Urheilupuistoon

ÅIFK:S sommarläger samlade nästan 60 barn till ett veckolångt läger i Iddan

Viikko 24 oli merkattu monen åbolaisperheen kalenteriin. ÅIFK:n järjestämä lasten kesäleiri oli ensimmäistä kertaa ikinä yhteinen kaikkien Åbon kilpajaostojen kesken. Leiriltä löytyikin niin futareita, käsipalloilijoita kuin yleisurheilijoitakin. Myös valmennus koostui kaikenlaisista urheilun moniosaajista. Viikon ohjelma oli tiukka ja loukkaantumisilta (niin fyysisiltä kuin henkisiltäkin) ei vältytty, mutta lopputulos oli enemmän kuin onnistunut.

Vecka 24 var inprickad i många åbofamiljers kalender. ÅIFK:s somamrläger ordnades för första gången som ett universalläger där man fick pröva på många olika grenar: handboll, friidrott, fotboll. Veckans program var späckat och slutresultatet kan klassas som lyckat!

”Tämä oli elämäni paras leiri, koska yhden lajin sijaan pääsin kokeilemaan monia eri lajeja!” P9 ryhmän leiriläinen

Gröna gruppens första handisövning

Maanantai/Måndag 11.6.

Kello 7.30 saapui Samppalinnan palloiluhalliin joukko toisilleen tuntemattomia eri lajien valmentajia valmiina tarttumaan tulevan viikon haasteisiin. Jo ensimmäisen puolen tunnin aikana ennen lasten saapumista paikalle oli selvää, että tällä kokoonpanolla leiristä ei voisi tulla kuin onnistunut.

Leirillä oli yhteensä 58 lasta, jotka oli jaettu viiteen eri ryhmään lasten iän ja sukupuolen mukaan, ja 17 kovanluokan valmentajaa.

Klockan 7.30 hade ett stort gäng tränare samlats i Samppalinna bollhall. Många nya ansikten syntes, men redan efter en halv timme stod det klart att vi hade ett supergäng unga, ivriga ledare som var redo att ge sitt allt för att lägret skulle bli bra.Sammanlagt 58 barn var indelade i 5 olika grupper beronde på ålder och våra 17 ledare fördelades jämnt mellan alla grupper.

Aamulla jokainen lapsi sai myös juomapullon sekä oman ryhmänsä värisen paidan. Kun ryhmät olivat selvillä ja aamupala nautittu, oli aika siirtyä päivän ensimmäisiin lajitreeneihin. Kuten kaikkina päivinä, myös maanantaina päivä alkoi jalkapallolla. Maanantain futistreeneissä pelailtiin ja tutustuttiin porukkaan. Ainakin sinisessä ryhmässä yhteinen sävel oli jo selvillä, sillä kaikki 13 poikaa pelaavat samassa joukkueessa jalkapalloa. Aamun hikisistä treeneistä huomattiin, että tulossa oli lämmin päivä.

Yläkentältä siirryttiin Martin koululle nauttimaan lounaaksi riisiä ja kanakastiketta. Lounastauko ei kuitenkaan kauaa kestänyt, sillä koulun välituntipiha kiinnosti urheilijanalkuja selvästikin kouluruokaa enemmän.

Då varje barn hade hade fått en egen träningsskjorta i rätt färg (enligt sin grupp)och en vattenflaska (som minnsann skulle behövas under veckan!) så blev det dags för veckans första träningsmoment. Efter gemensam frukost i Samppis flyttade sig hela gänget till Iddans Övre plan för fudisträning. Efter en varm session på Övre plan blev det dags för lunch i Martinsskolan – kycklingssås med ris. Och efter lunchen hann alla leka på skolgården!

Ruuan jälkeen oli aika vaihtaa nappikset piikkareihin ja siirtyä yleisurheilemaan Paavo Nurmi Stadionille. Yleisurheilu aloitettiin pituushypyllä. Oikeaa tekniikkaa ja malliesimerkkejä näyttämässä olivat Åbon omat yleisurheilijanuoret, joiden suorituksia lapset seurasivatkin silmä tarkkana. Noin tunnin hyppimisen jälkeen stadionin lämpömittari näytti +32 astetta celsiusta ja suorassa auringossa hyppiminen alkoi viedä mehuja koko porukalta. Onneksi mehuvarastoihin oli luvassa täydennystä, sillä yläkentällä porukkaa odotti välipala ja hetken hengähdystauko varjossa.

Efter lunchen byttes knappskorna ut mot ’spikskorna ’ och vi tog oss ner till Paavo Nurmi Stadion. Friidrottens inleddes med koordinationsövningar och längdhopp. Mätaren på stora resultatavlan visade +32 och då klockan blev 13.45 var alla glada över mellanmålspaus med läskande melon, banan och saft!

Mane, Axel & Co äter mellanmål/välipalan aika

Välipalan jälkeen jatkettiin yläkentällä ihmiskimblen muodossa. Kaikki ryhmät tarttuivat haasteeseen voiton kiilto silmissä, mutta alusta asti oli selvää, että kovin kilpailu käytäisiin sinisten ja valkoisten välillä. Kerta toisensa jälkeen valkoiset rökittivät sinisiä ja peli päättyikin valkoisten5-0 voittoon. Kentältä poistui kuitenkin joukko hymyileviä sinipaitoja, sillä revanssin paikkoja olisi vielä tulossa. Ensimmäinen leiripäivä saatiin onnistuneesti päätökseen noin 16.00 aikoihin.

Eftermiddagens avslutades med jättekimble! alla grupper ville naturligtvis vinna, men den här gången drog de vita gruppen det vassaste strået. Det var ett trött men glatt gäng som traskade iväg från Iddan till Samppis för att bli hämtade kl 16.00.

Tiistai/Tisdag 12.6.

Tiistai-aamu aloitettiin ripeään tahtiin ja viisi ryhmää lapsia saatiin kirjattua sisään paljon edellisaamua sujuvammin. Aamupalan jälkeen jaettiin porukkaa niin, että joukon kuopukset eli vihreät ryhmän johtajanaan Miesten edustuksen vastuuvalmentaja Petteri Joensuu jäivät samppikseen tutustumaan käsipalloon, kun taas loppu porukasta suuntasi eilisen tapaan yläkentälle jalkapallotreeneihin.

Tisdagen kördes snabbt i gång med frukost och efter det tog g röna gänget på sig innelänkkare ochfick prova på handboll – för de allra flesta för första gången. Endast en hade spelat handis förut.

Handis-träningarna drogs av Mikael Talka som till vardags tränar handisjuniorer och spelar i ÅIFK:s B-pojklag.

Handboll i Samppalinna

Kun sisäpelikengät oli vedetty jalkaan, aloittivat vihreät elämänsä ensimmäisen kerran (yhtä poikaa lukuun ottamatta) treenaamaan käsipalloa. Koko leirin käsisvalmennuksesta vastasi Åbossa käsipalloa F-pojille valmentava Mikael Talka. Treeneissä keskityttiin perus motoriikkaan sekä pallonkäsittelyyn – siis käsipallon perusasioihin. Harjoitus päätettiin tutkaanheittokisaan.

Jalkapallon puolella eilen mittelönsä aloittaneet siniset ja valkoiset jatkoivat titaanien taistoaan, tällä kertaa kuningas jalkapallon muodossa. Jälleen kerran valkoiset veivät pidemmän korren.

”Tämä ryhmä on siitä poikkeuksellinen, että joka ikinen heistä on potentiaalinen jalkapalloilija” Adriano Munoz sinisestä ryhmästä

Palloilulajeista siirryttiin kasvissosekeiton ja pullan kautta yleisurheilustadionille, jossa teemana oli heittolajit. Tutuiksi tulivat niin keihäs, kuula, kiekko kuin pallonheittokin. Valmentajista pisimmän kaaren pallonheitossa kiskaisi valkoisen ryhmän luotsi ja miesten edustuksen luottopuolustaja Endrit Ahmeti yli 60 m pitkällä kiskaisullaan. Jälleen kerran yksi voitto valkoisten joukkueelle.

Efter handis och fotis förflyttade vi oss – via lunch med grönsakssoppa och grynost – mums! – till Paavo Nurmi där vi nu fick bekanta oss med kastgrenar. Barnen fick prova på spjut, kula, diskus och bollkastning.Efter dagens friidrottspass blev det mellanmål uppe på Övre plan och medan en del fortsatte till Samppis för handboll så blev några kvar på Övre plan och lekte.

Svarta gruppens fotispass

Stadionilta siirryttiin yläkentälle välipalalle, jonka jälkeen taas jaettiin porukkaa. Tällä kertaa Paavo Nurmi punaiset ja mustat pääsivät kokeilemaan käsipalloa, kun taas loppu porukka tutustutettiin nykyajan lapsille niin vieraisiin perinneleikkeihin. Tunnin treenaamisen jälkeen käsipallo sujui lapsilta jo kuin vanhoilta tekijöiltä ja perinneleikitkin alkoivat lähentyä loppuaan. Leiriviikon toinen päivä oli päätöstä vaille valmis!

Keskiviikko/Onsdag 13.6.

Keskiviikko valkeni pilvisenä ja Samppalinnan palloiluhallin katsomossa nautitulla aamupalalla olikin joukko mietteliäitä valmentajia suunnittelemassa varasuunnitelmaa rankkasateen varalle. Sellaista ei kuitenkaan jouduttu ottamaan käyttöön, sillä jo 10.00 aikoihin alkoi pilvipeite rakoilla ja aamun jalkapallotreenit toteutettiin normaalisti. Treeneissä keskityttiin pallonkäsittelyyn ja pieniin kosketuksiin. Miesten edustuksen valmentaja Adriano ”Adi” Munoz kohotteli asemiaan poikiensa silmissä, kun hän palkitsi sinisten hyvän tekemisen crossbar-kisalla ja Seuraavana päivänä alkavien jalkapallon MM-kisojen innoittamalla World Cup -turnauksella. Kun turnauksen voittajamaaksi valikoitui Brasilia, ja treeniaika alkoi olla lopuillaan, päätettiin jälkipelit siirtää Martin koululle lounastauolle. Tällä kertaa tarjolla oli kalapuikkoja perunoiden kera.

Natten mot onsdagen hade det regnat och himlen fylldes av mörka moln. Tränarna hade redan börjat fundera på ’Plan B’ om regnet hade börjat ösa ner – men nej, himlen blev klarare och allt program kunde fortsätta som planerat. Fotis, friidrott med höjdhopp och häcklöpning!

Ja taas oli aika siirtyä yleisurheilemaan Paavo Nurmen Stadionille, pääteemana korkeushyppy. Tämän lajin selkeä hallitsija oli punainen ryhmä, josta suurin osa olikin yleisurheilijoita. Lasten koordinaatiotaitoja testattiin myös esteradassa, ristinollassa ja spurttilähdöissä. Jälleen kerran esiin nousi joukko ikäisekseen taitavia yksilöitä.

Paus i solskenet

Från Paavo Nurmi spurtade vi upp till Övre plan för mellanmål (smörgåsar hade bretts i parti och minut) och efter det fortsatte en del av gänget med handis medan övriga fick leka en stund. På eftermiddagen syntes nog några trötta ansikten, men alla klarade av allt riktigt fint. Med de allra yngsta kollade vi med jämna mellanrum om klockan skulle börja bli ’halv fyra – för då kommer mamma och hämtar’.

Stadionilta spurtattiin yläkentälle välipalalle ja sen jälkeen porukka halkaistiin taas kahtia samoilla kokoonpanoilla kuin eilenkin. Tällä kertaa valkoiset ja siniset pääsivät käsipalloilemaan ja loppuporukka leikkimään. Leiriviikon puolessa välissä alkoi näkyä jo pieniä väsymisen merkkejä, mutta ne eivät keskiviikkoiltapäivän menoa haitanneet ja kolmas leiripäivä päättyikin vielä turkulaistermein suht koht pirteissä tunnelmissa.


Torstai/Torsdag 14.6.

Torstai-aamuna samppikseen saapuvista valmentajista olikin sitten jo huomattavissa ihan kunnon väsymystä. Osalla oli ollut peli edellisenä iltana ja lähes kaikilla omia treenejä tai valmennuskeikkoja. Parin kahvikupillisen jälkeen kuitenkin tunnelma alkoi kohota ja aamun jalkapallotreeneissä meininki oli jo kohdillaan. Jälleen kerran treeneissä keskityttiin henkilökohtaiseen tekniikkaan. Ja saivatpa siniset myös kasaan uuden World Cup -turnauksenkin! Tällä kertaa voittajaksi selviytyi Suomi. Näissä sinivalkoisissa tunnelmissa siirryttiin lounaalle nauttimaan urheilijan parasta mättöruokaa eli makaronilaatikkoa.

Torsdag morgon syntes det också på våra unga ledare en del trötta miner – ånga hade haft matcher föregående kväll och andra igen hade haft egna grenträningar, men med ordentlig frukost och en kopp kaffe kommer man långt! På fotisträningarna satsade man på individuell teknik och man hann hann också med en World Cup-tävling.

'Så här högt hoppa jag!'

Toiseksi viimeisiin yleisurheilutreeneihin oli liittynyt myös koko ÅIFK yleisurheilun juniorivalmennuksesta vastaava Stefan Olofsson antamaan arvokkaita vinkkejä nuorille urheilijan aluille. Torstain yleisurheilut koostuivat juoksusta ja hypyistä. Uusina lajeina kokeiltiin aitajuoksua ja 800 metrin juoksua. Jälkimmäinen todella puristi mehut juoksijoista ja uudet Ullmaxin juomapullot pääsivätkin kovaan käyttöön.

På Paavo Nurmi fick barnen pröva på längre löpsträckor och de äldsta sprang 800 meter – vattenflaskorna blev väl använda efter det! Också friidrottens ordförande Stefan Olofsson ställde upp som friidrottstränare på torsdagen och fredagen och kunde bistå med många goda råd.

Yläkentällä vietetyn välipalan jälkeen valkoiset ja siniset pääsivät kokeilemaan koripalloa, kun taas mustien ja punaisten matka jatkui käsipallokentälle samppikseen. Koripalloareenana toimi aivan Paavo Nurmi Stadionin kupeessa sijaitseva katukoripallokenttä. Siellä pojat pääsivät heittelemään kolmosia mentorinaan kaiken taitava Albanian lahja suomalaiselle urheilulle, Endrit Ahmeti ????

Käsipallossa mustat ja punaiset pelasivat turnauksen sekajoukkueilla ja mitä pidemmälle peli eteni sen paremmalta jokainen heitto ja syöttö alkoi näyttää! Samaan aikaan kun käsipalloturnauksen voittaja oli selvillä, palailivat koripallosankarit takaisin samppikseen, jonne päivä päättyi noin neljän aikoihin.


Glada flickor på Övre plan!

Torsdag eftermiddag fick man pröva på ytterligare en gren – korgboll! Staden hade fixat lägre korgar till sandplanen där de yngre barnen kunde pröva sig fram medan de äldre gick till Iddans egna korgbollsplaner.

Perjantai/Fredag 15.6.

Viimeisen leiripäivän aamulla päätä sekoittivat haikeuden ja helpotuksen tunteet. Kuitenkin yksi päivä leirillä olisi vielä jäljellä ja siitä tulisi viikon paras. Aamupalalta siirryttiin jalkapallokentälle, jossa järjestettiin lajitestit. Osa-alueisiin kuuluivat pujottelu, pomputtaminen tutka ja kuljetusrata. Näiden ohella pyrittiin vielä pelaamaan kunnon pelit ja vihdoinkin oli sinisten vuoro voittaa valkoiset kuin tasainen matsi 8+1 kokoisilla kentällisillä päättyi sinisten 2-1 voittoon. Voiton tanssien jälkeen siirryttiin lounaalle Martin koululle, jossa tarjolla oli nakkikastiketta perunoiden kanssa. Viikon viimeiseltä lounaalta lähti terveiset koko porukalta keittiöön, joka loihti koko 70-henkisen porukan ruuat päivä toisensa jälkeen.

Då den sista lägerdagen nalkades så kände man både vemod och lättnad. Lättnad för att det hela hade löpt väl och vemod för den gångna veckan hade varit jättetrevlig!

Den sista dagen hölls tekniktävlingar uppe på Övre plan och dessutom spelade man några riktiga fotismatcher. Efter veckans sista lunch i Martinsskolan (tack till köket för gott omhändertagande av 75+ barn och ledare!) blev det dags för friidrottstävlingar: bollkstning, längdhopp och stafettävling. Sista grenen på Paavo Nurmi blev 60 m löpning och Linus klockades för hela lägrets snabbaste tid.

Myös viikon viimeisissä yleisurheilutreeneissä kisailtiin eri lajeissa. Mittanauhaa venytettiin niin pallonheitossa kuin pituushypyssäkin. Valikoimasta löytyi myös sukkulajuoksukilpailu sekä ehkä jännimmäksi mittelöksi muodostunut 60 m juoksu. Juoksun finaalissa kohtasivat kaikkien ryhmien nopeimmat ja koko leirin nopeimman ajan juoksi valkoisen ryhmän Linus.

Välipalalle siirryttiin jännittyneissä tunnelmissa, sillä luvassa oli myös palkintojenjako. Jokaisesta ryhmästä palkittiin yksi tsemppari. Lisäksi futisvalmentajat palkitsivat jokaisesta ryhmästä kovimman tutkaan vetäjän. Yleisurheilussa palkinnon sai jokaisen ryhmän paras pituushyppääjä, 60 m juoksija sekä pallonheittäjä. Lisäksi valkoinen joukkue palkittiin. sukkulaviestin voittajajoukkueena.

I samband med mellanmålet på Övre plan premierades segrarna i alla grenar. Dagen avslutades med handbollsturnering i Samppalina och alla som deltog i det segrande laget hade utlovats premiering med fotisboll i storlek 4!

Kun palkinnot oli jaettu ja suut makeana, oli aika siirtyä koko leirin viimeisiin treeneihin. Valkoiset ja siniset aloittivat käsipalloturnauksen Samppiksessa, ja loput pääsivät kokeilemaan koripalloa. Käsipalloturnauksessa panokset olivat kovat, sillä voittajajoukkueelle luvattiin isommat, neloskoon jalkapallot kotiin vietäviksi! Ja turnaus oli sen mukainen. Jännittävien vaiheiden jälkeen voittaja oli selvillä ja samoihin aikoihin myös ulkokoripalloilijat palailivat hallille. Vihdoin viikko alkoi olla paketissa.

Valmentajilla oli lapsille kuitenkin vielä yksi yllätys. Jokainen lapsi sai yhden leirillä käytetyistä palloista kotiin vietäväksi. Innokkaimmat futarit hankkivat palloihinsa vielä edustuksen pelaajien nimmarit! Lisäksi jokainen leiriläinen palkittiin vielä herkkupussilla, urheilijan ruokavaliota tietenkin noudattaen ???? Viikon leiri oli saatu päätökseen ja oli aika aloittaa kesäloma.

Kyseessä oli ensimmäinen kerta, kun leiritoimintaa tehtiin yli lajirajojen. Leirin tarkoitus oli toimia eräänlaisena urheilullisena päiväkerhona, joka helpottaisi työssäkäyvien vanhempien elämää huomattavasti. Ja näin lapset myös välttivät koko päiväisen Fortniten hakkaamisen sisätiloissa, ainakin viikon ajaksi. ????

Det här var första gången som ÅIFK arrangerade ett idrottsläger över grengränserna. För många familjer underlättar ett heldagsläger också barnens sommarprogram då föräldrarna nödvändigtvis inte ännu har hunnit gå på semester. – ÅIFK ville också lyfta fram nyttan av att syssla med olika sportgrenar och det var en av de främsta orsakerna till att vi i år valde en lägerfom med många olika grenar, berättar ÅIFK:s verksamhetsledare Lena Hindström-Pesu. Det var nu första gången vi prövade på detta koncept och med facit i hand så kan vi bara konstatera att det var lyckat och vi återkommer säkert till nästa år med motsvarande- kanske tom. två läger eftersom detta blev fyllt väldigt snabbt utan egentlig marknadsföring, betonar Hindström-Pesu. Och sist men inte minst: vi kunde erbjuda ett stort antal juniorer från våra olika grenföreningar meningsfullt sommarjobb, avslutar Lena Hindström-Pesu.

”On tärkeää, että kehittyvässä iässä oleville lapsille annetaan monipuolista urheilutoimintaa ja siksi päätin ehdottaa lajivalmentajille yhteisleirin kokeilemista tänä vuonna”, kertoo leirin organisoinnista vastannut seuran toiminnanjohtaja Lena Hindström-Pesu. ”Ensimmäiseksi kerraksi leiri onnistui todella hyvin ja oli mukavaa tehdä töitä yli lajirajojen. Sijainniltaan Urheilupuisto on loistava ja vanhemmiltakin saatiin vain positiivista palautetta. Tästä on hyvä jatkaa ensi vuonna!” Hindström-Pesu toteaa. Väläyttääpä toiminnanjohtaja vielä sellaistakin mahdollisuutta, että ensi vuonna leirejä järjestettäisiin kaksi. Tämän vuoden leiri kun täyttyi vain parissa viikossa. Ensi kesän leirille kannattaa siis ilmoittautua hyvissä ajoin, sillä luvassa on varmasti vähintäänkin yhtä kattava tarjonta urheilun huumaa!

Frusen jogurt....

Valmentajaryhmät/Tränarstaben:

Valkoinen ryhmä - P10/ Vita gruppen

Valmentajat: ÅIFK jalkapallon Miesten edustuksen pelaaja sekä P14 ja T12-13 Päävalmentaja Sami Lehtilä, ÅIFK jalkapallon Miesten edustuksen pelaaja Endrit Ahmeti sekä ÅIFK jalkapallon P20 pelaaja Axel Ahlskog

Sininen ryhmä – P9 / Blåa gruppen

Valmentajat: ÅIFK jalkapallon Miesten edustuksen valmentaja Adriano Munoz, ÅIFK käsipallon P9 päävalmentaja sekä BP pelaaja Mikael Talka, ÅIFK jalkapallon P15 pelaaja Ronnie Willberg, ÅIFK yleisurheilun P/T 7-8 valmentaja My Näsman, sekä ÅIFK jalkapallo P13 valmentaja Kaj Norrman

Musta ryhmä - P7-8 / svarta gruppen

Valmentajat: ÅIFK Naisten edustuksen päävalmentaja sekä jaoston U12 valmennuspäällikkö Matthias Ahonen, ÅIFK yleisurheilun P/T 7-8 valmentaja Olivia Salmi sekä ÅIFK jalkapallon T18 pelaajat Julia Nurmi ja Verna Vuorinen

Vihreä ryhmä - P6 / Gröna gruppen

Valmentajat: ÅIFK jalkapallon Miesten edustuksen päävalmentaja sekä seuran valmennuspäällikkö Petteri Joensuu, ÅIFK Miesten edustuksen maalivahti Nico Pesu, sekä ÅIFK jalkapallon P17 pelaaja Mathias ”Mane” Mannelin

Punainen ryhmä – Tytöt/ Röda gruppen -lägrets flickor

Valmentajat: ÅIFK jalkapallon Perhefutis-ohjaaja Sanni Saine, ÅIFK jalkapallon T18 pelaaja Patricia Lindström sekä ÅIFK yleisurheilija Emma Olofsson

Text: Mikael Talka & Lena Hindström-Pesu

Foto: lägrets tränare


   
Lisää uutisia
Åbo IFK
«  Huhtikuu   »
Kategoriat