Paljon pelejä ja harjoituksia sekä motivaatio korkealla
Pojat B (2010–11)Julkaistu: 21.05.2026 21.05

Paljon pelejä ja harjoituksia sekä motivaatio korkealla

Vanhempien C-poikien (synt. 2011) joukkue päätti kautensa Samppalinnassa keskiviikkona 20.5.2026. Kausi aloitettiin jo viime vuoden kesäkuussa säännöllisillä treeneillä ja tavoitteena kaudelle oli maksimoida treenien ja pelien määrä ja sitä kautta viihtyä vielä paremmin käsipallon parissa sekä löytää kipinä kehittyä vielä paremmaksi.

Kaikki tekivät enemmän maaleja.

Kauden aikana joukkue pelasi 50 ottelua, harjoitteli yli 160 kertaa ja kävi 7 turnauksessa. Treeniä ja pelejä tuli siis riittävästi. Uutena asiana kauteen tuotiin säännöllinen, hyvin ohjelmoitu voimaharjoittelu kuuden viikon välein vaihtuvalla ohjelmalla, minkä ansiosta myös pallollisia treenejä voitiin lisätä yhdellä. Keskimäärin viikkoon mahtui kolme lajitreeniä ja yksi voimatreeni sekä yksi ottelu. Kauden aikana nähtiin merkittäviä kehitysaskelia kaikilla pelaajilla ja moni kirjoitti maaliennätyksensä uusiksi ja myös pelien ja treenien määrässä päästiin uudelle tasolle. Avainasemassa oli vammoja ehkäisevä oheisharjoittelu, jota jatkettin ja kehitettiin viime kaudesta.

Säännöllisen voimaharjoittelun ansiosta voitiin treenata myös enemmän pallon kanssa.

Vanhemmat sitoutuivat jälleen vahvasti toimintaan. Varainkeruut onnistuivat loistavasti ja vanhemmat tukivat myös joukkuetta paikan päällä ulkomaan turnauksessa, kun kuljetukset hoidettiin omilla autoilla vapaaehtoisvoimin. Tällä kaudella pitämättä jäi perinteinen pojat vs vanhemmat -ottelu, kun tuli aika todeta, että ottelu olisi liian epäsuhtainen.

Pojat ovat kasvaneet liian isoiksi.

Yhteistyö muiden joukkueiden kanssa korostui aiempaa enemmän kauden aikana. B-poikien kanssa treenatessa selvittiin myös niistä jaksoista, jolloin treeneissä oli vähemmän pelaajia sairastelujen takia ja poissaolojen aiheuttama puute selätettiin yhdessä. C-tyttöjen kanssa treenattiin myös yhdessä ja tytöt tukivat poikien joukkuetta mahtavasti, etenkin keväällä kun oltiin suunnitellusti ilman omaa maalivahtia. Myös omaa tasoa ylemmäs päästiin kipeämään – kauden aikana kaksi 2011 syntynyttä poikaa pääsi tahmaisen pallon makuun B-poikien peleissä, joissa myös tarvittiin miehistöön täydennystä. Tiivis yhteistyö B-poikien ja C-tyttöjen kanssa sekä valmentajien hyvä yhteys olivat ehdottoman tärkeitä kauden onnistumiselle ja mahdollisuuksien molemminpuoliselle luomiselle.

Kilpailuissa menestyttiin myös paremmin. Sarjapeleissä voittoja tuli neljä, mikä on paljon paremmin kuin koskaan aiemmin. Kentällä saatiin myös enemmän aikaan molempiin suuntiin – viime kauteen verrattuna maaleja tehtiin keskimäärin neljä enemmän ja päästettiin kolme vähemmän. Tärkein asia on kuitenkin se, että kaikki pelaajat pelasivat jokaisen mahdollisen ottelun ja kaikki tekivät enemmän maaleja kuin aiemmin. Myös mukana olleet nuoremmat 2012 syntyneet pojat ja 2011 syntyneet tytöt saivat lisää pelejä ja pääsivät maalintekoon.

C-poikien kausi 2025–2026 oli onnistunut ja ehjä kokonaisuus, jossa korostui yhteistyövaraisuus, vanhempien tuki nuorille sekä nuorten oma innostus ja halu kilpailla, kasvaa ja kehittyä.

Käsipalloterveisin ja ensi kautta odotellen,
James
valmentaja

Centralidrottsföreningen ÅIFK rf

Östra Strandgatan 52-54

20810 ÅBO

FO 1012819-8


Fotbollsföreningen ÅIFK rf, 1088017-9

Friidrottsföreningen ÅIFK rf, 1052345-4

Handbollsföreningen ÅIFK rf, 1010929-6