Tillbaka1.7. ÅIFK voitti toistamiseen Pallohongan
ÅIFK otti toisen voiton Pallohongasta tuulisella ja sateisella Yläkentällä.
Ensimmäisen kierroksen ottelun ÅIFK voitti 4 – 0. Huimasti peliään edellisestä kohtaamisesta parantanut vierailija joutui lähtemään kotimatkalle kuitenkin 3-1 ( 1-1) tappion myötä.
Pallohonka aloitti ottelun voimakkaasti. Etenkin keskikentän ylitys onnistui muutamalla syötöllä varsin nopeasti ja Pallohongan hyökkääjät saivat luotua monia tilanteita . Pallohonka vastasi myös ottelun avausmaalista, kun Jason Riikonen puski kulmapotkusta pallon maalin perukoille. Peliä oli pelattu 22 minuuttia. Maalin jälkeen kotijoukkue heräsi ja tilanteet kentällä tasoittuivat ja tilanteita alkoi syntyä myös Pallohongan maalille, mm. Alban Ferati laukoi muutaman kerran mutta maalivahti Robert Lindfors torjui tai kudit viuhuivat maalin ohitse. Juuri ennen taukovihellystä ÅIFK tasoitti ottelun .Tämäkin maali tuli kulmapotkun jälkitilanteesta, ja maalin tekijäksi merkattiin hyvän ottelun pelannut Rasmus Holma.
Toisen puoliajan maaleista vastasi kotijoukkue ÅIFK. Ensin Niklas Harjula teki ottelun voittomaalin kun peliä oli pelattu 57 minuuttia ja 75 minuutin kohdalla Felix Åkerlund kaunisteli loppulukemiksi 3-1, kun Fellu laukoi tulisesti ja seurattuaan laukaustaan sai pallon jälleen haltuunsa maalivahdin torjunnasta.
- meidän pelimme oli alussa hätäilyä, sen vuoksi syötöt eivät aina napsahdelleet omille pelaajille. Vastustajan maali ikään kuin herätti meidät ja peli alkoi kulkea koko ajan paremmin, summasi ottelun kulkua ÅIFK:n valmentaja Leo Tommila.
Myös ÅIFK:n valmentaja Markus Sinisalo oli tyytyväinen voittoon ja kolmeen pisteeseen ja antoi tunnustuksen Pallohongan peli-ilmeelle: - meillä oli vastassa taitava nuori joukkue, joka pelasi hienoa jalkapalloa. Tuollaisilla peliesityksillä tulee jatkossa varmasti voittoja. Muutenkin tämä etelälohko on hyvätasoinen sarja, saamme kauden aikaan vielä monia kehittäviä kovatasoisia pelejä.
Ottelun maalit:
22 min. 0 – 1 Jason Riikonen
45 min. 1 - 1 Rasmus Holma
57 min. 2 - 1 Niklas Harjula
75 min. 3 – 1 Felix Åkerlund
ÅIFK:n kokoonpano: Emil Öhberg, Matias Majapuro, Rasmus Holma, Mikael Liespuu, Miikka Niinivirta, Felix Åkerlund, Tomas Hradecky, Leroy Maloku, Kim Alonen ( 79 min. Barham Ahmadi ), Niklas Harjula ( 83 min. Bruno Mbonu), Alban Ferati ( 75 min. ( Stanley Ukwuoma).
Veikkauksen palkitut:
3p. Niklas Harjula ÅIFK
2p. Felix Åkerlund ÅIFK
1p. Rasmus Holma ÅIFK
Ullmax –palkinto: Tomas Hradecky, ÅIFK
ÅIFK:n seuraava ottelu on ensi keskiviikkona 4.7 Helsingissä Sonera Stadiumilla, vastassa on Klubi 04. Tämän ottelun jälkeen joukkue viettää ansaitun noin viikon mittaisen loman ja sen jälkeen pelit jatkuvat maanantaina 16.7, jolloin Turkuun saapuu karjaalainen BK-46 Raaseporin kaupungista.
21.11 PRESSRELEASE
Förändringar i tränarkåren: Mikko Hyyrynen ny tränare för ÅIFK herrar i division 2 och en ökad satsning på juniorfotbollen.
ÅIFK -
STYRDOKUMENT / OHJEISTUS
------------------------------------------------
ÅIFK - TOK seurabonus
- seurabonuksen
kotisvu
-
ilmoittaudu
------------------------------------------------------------------
PARTNERS / PARTNERIT
GOLD PARTNERS
SILVER PARTNERS
BRONS PARTNERS
HÄNDELSER - TAPAHTUMAT